O NÁS

IMG_0250

Vánoční výstava .....při tomto slovním spojení mě napadne vůně jehličí, spousta větví, stromečků, trámů, dřevěných prken – polic, vůně perníčků, medoviny, zvonění zvonečků, zvuk koled a mnoho betlémů, vánočních exponátů a jiné současné vánoční lidové tvorby.

 

V této vánoční atmosféře jsem vyrůstala každý rok, kdy můj tatínek Jiří Kubec spolupořádal vánoční výstavy v Praze. Před 41 lety se totiž Bonsai servis Praha rozhodl, že začne tyto výstavy pořádat. U zrodu stál Ing. Blahoslav Lukavec a Ing. Petr Herynek a o několik let později i můj tatínek. Pan Herynek se po nějaké době od této výstavy odpojil a pořádal vánoční výstavy ve Zlaté uličce na Pražském hradě a nyní je pořádá již několik let v Botanické zahradě UK.

Pan Lukavec s mým tatínkem následně se svými rodinami pořádali výstavy v Celetné ulici, v Jilské ulici u Františkánů, na Staroměstském náměstí, v Jindřišské věži, v Karlově ulici a nyní již 10 let v podzemí Betlémské kaple. V současnosti je to jedna z největších vánočních výstav v Praze.

 

Tatínek se však před dvěma lety z jakýchsi „monotónních“ důvodů odtrhl a mně začalo být líto, že už této výstavy nejsme jako rodina toliko součástí….

 

Začala jsem tedy přemýšlet a zjišťovat, kde udělat výstavu obdobnou. Zjistila jsem, že v okolí našeho města moc vánočních výstav není, tradičních už vůbec ne. Nejblíže je asi skanzen v Přerově, kde jsou vidět ukázky lidových řemesel a lidové tvorby.

To je tedy hlavní důvod, proč bych vánoční výstavu v našem města ráda začala pořádat. Píši záměrně „začala pořádat“ a ne „uspořádala“, neboť se mi nejedná udělat pouze jednu výstavu, ale dělat zde výstavu v případě zájmu každé Vánoce.

 

Nedílnou součástí výstav jsou i dílničky řezbářů, krajkářek, košíkářek, perníkářek a dalších řemesel, při kterých mohou děti sledovat, jak se co vyrábí, a jak se také co vyrábělo před lety, neboť spoustu řemesel již v našich rodinách zaniklo.

Sehnat starý materiál na dotvoření tradiční atmosféry (ošatky, nůše, koše, vědra, saně, …) není jen tak. Oslovila jsem již tedy mnoho lidí v okolí, kteří plno věcí, které jim nyní leží na půdě, ochotně zapůjčí. Také jsme během minulých výstav byli v kontaktu se skanzenem v Přerově a zapůjčili si od nich nějaké artefakty, což bych tentokrát také ráda využila.

 

Ohledně exponátů jsme již oslovili místní DPS, několik ZŠ, ZUŠ, MŠ a jiné, kteří nám rádi vyrobí, co bude v jejich silách.
To, že většina děl a výrobků na výstavě bude vyrobených místními dětmi, mládeží a seniory, bude obrovskou přidanou hodnotou, na kterou se moc těšíme, protože z těch, se kterými jsme již mluvili, cítíme velké nadšení.

Na výstavě také bude několik cenných řezbářských děl od předních českých řezbářů, kteří s výstavou v Praze již mnoho let spolupracují. Jedná se např. o paní Koverdynskou, Morávka, aj.

 

Barbora Navrátilová a Jiří Kubec

 

 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení